02144011917مشاوره رایگان
جستجو
پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که با استفاده از تجهیزات مربوط به هوادهی، فیلتراسیون و ضدعفونی پساب صنعتی، انسانی یا خانگی و بیمارستانی خروجی از لوله های فاضلاب را تصفیه می نماید. این تصفیه تا حدی است که آب خروجی از سیستم تصفیه فاضلاب استانداردهای محیط زیست بمنظور استفاده مجدد را داشته باشد و یا آنقدر تمیز باشد که بتوان آن را درون رودخانه رها کرد.

آب یک کالای گرانبها است. بنابراین برای حفاظت از آب های طبیعی و حمایت از تولید آب آشامیدنی، تمام فاضلاب ها ابتدا از محفظه ها و آلاینده ها پاکسازی می شوند و سپس به چرخه آب بازگردانده می شوند. برای تصفیه آب و دستیابی به بهترین کیفیت ممکن و طبیعی از فرآیندهای مختلفی استفاده می شود.

به طور کلی تصفیه فاضلاب را می توان به دو نوع اساسی تقسیم کرد. ابتدا مواد مشکل ساز از آب خارج می شوند. این کار با تمیز کردن، حذف آهن، حذف منگنز، استریل کردن، نمک زدایی یا نرم کردن انجام می شود. ثانیاً، مواد به طور خاص برای بهبود کیفیت و تأثیر بر پارامترهایی مانند مقدار pH یا رسانایی تکمیل می شوند.

تصفیه خانه فاضلاب (WWTP)

تصفیه فاضلاب فرآیندی است که اکثریت آلاینده ها را از فاضلاب حذف می کند و هم پساب مایع مناسب برای دفع در محیط طبیعی و هم لجن تولید می کند. برای اثربخشی، فاضلاب باید توسط لوله‌ها و زیرساخت‌های مناسب به تصفیه خانه منتقل شود و خود فرآیند باید تابع مقررات و کنترل‌ها باشد. انواع مختلفی از فرآیندهای تصفیه وجود دارد. مکانی که در آن فرآیندها انجام می شود، تصفیه خانه فاضلاب (WWTP)  نامیده می شود.

تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه فاضلاب معمولی به طور کلی در همه کشورها یکسان است و فرایند های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی وجود دارد.

فاضلاب چیست؟

به طور کلی، فاضلاب هر آبی است که استفاده شده است. این می تواند توسط یک فرد، یک تجارت یا یک فرآیند صنعتی مانند کشاورزی یا تولید باشد. با این حال، بسته به اینکه آب از کجا می آید و چه چیزی در آن است، این می تواند بیشتر تجزیه شود. فاضلاب به دو دسته کلی تقسیم میشود: sewage و non-sewage

sewage چیست؟

sewage فاضلابی است که از فعالیت های خانگی ناشی می شود. این شامل خانه ها، توالت های عمومی، رستوران ها، مدارس، هتل ها و بیمارستان ها می شود. این ساختمان ها همگی روزانه مقدار زیادی فاضلاب تولید می کنند که عموماً حاوی ادرار و مدفوع است.

non-sewage چیست؟

non-sewage همه انواع دیگر فاضلاب را پوشش می دهد. این شامل آب باران و طوفان ناشی از سیل، آب ناشی از فعالیت های تجاری مانند گاراژ یا خشکشویی و آب کارخانه های صنعتی است.

فاضلاب خانگی

در مفهوم خانگی – نوعی که همه ما بیشتر با آن آشنا هستیم – فاضلاب به سه دسته سیاه (black)، خاکستری (grey) و زرد (yellow) تقسیم می شود.

فاضلاب خانگی

blackwater چیست؟

بلک واتر فاضلابی است که از توالت، سینک آشپزخانه و ماشین ظرفشویی شما می آید. این شامل تمام آلاینده هایی است که از این لوازم و وسایل انتظار دارید. مدفوع، ادرار و کاغذ توالت، تکه‌های غذای دور ریخته شده و مقدار زیادی مایعات پاک‌کننده و مواد شیمیایی در آب سیاه یافت می‌شود. در نتیجه، آب بسیار آلوده است و به طور بالقوه می تواند باعث بیماری شود.

greywater چیست؟

به زبان ساده، آب خاکستری، آب سیاه بدون ادرار، مدفوع یا ضایعات مواد غذایی است. از حمام، سینک حمام و ماشین لباسشویی (برای لباس) می آید. در حالی که حاوی مواد شیمیایی و مایعات پاک کننده است، برای استفاده مجدد بسیار مناسب تر است زیرا بیماری زا نیست.

yellow water چیست؟

در نهایت، آب زرد اساساً ادرار خالص است. این ادرار از منابع خاصی است که هیچ یک از آلاینده های موجود در آب خاکستری یا سیاه مانند مواد شیمیایی، کاغذ توالت، مدفوع و ذرات غذا را ندارد.

پس از استفاده از آب، این بدان معنا نیست که باید به طور کامل دور ریخته شود. در عوض، فاضلاب برای حذف آلاینده ها تصفیه می شود تا بتوان از آن مجددا استفاده کرد. البته، برای استفاده مجدد، بسته به ماهیت استفاده مجدد، باید استانداردها و معیارهای خاصی را رعایت کند. یکی از این معیارها بار آلی آب است که با استفاده از کل کربن آلی موجود در آب قابل پایش است.

ویژگی های اساسی فاضلاب

فاضلاب به هر آبی گفته می شود که از نظر کیفیت توسط انسان تحت تاثیر منفی قرار گرفته باشد. فاضلاب شامل پسماندهای مایع و جامد است که از منازل مسکونی، املاک تجاری، کارخانه های صنعتی و تأسیسات کشاورزی یا زمین تخلیه می شود. فاضلاب دارای طیف گسترده ای از آلاینده ها در غلظت های مختلف است.

ویژگی های اساسی فاضلاب

ویژگی ها و پارامترهای فاضلاب

سه ویژگی اصلی فاضلاب در زیر طبقه بندی می شود.

 1. خصوصیات فیزیکی
 • کدورت (Turbidity)
 • رنگ (Color)
 • بو (Odor)
 • کل مواد جامد (Total solids)
 • درجه حرارت (Temperature)

رنگ : فاضلاب تازه معمولاً قهوه ای و مایل به زرد رنگ است اما با گذشت زمان به رنگ سیاه در می آید.

بو : فاضلابی که شامل sewage است معمولاً بوی قوی ایجاد می کند.

دما : به دلیل فعالیت بیولوژیکی بیشتر، فاضلاب دمای بالاتری خواهد داشت.

کدورت : به دلیل مواد جامد معلق در فاضلاب، فاضلاب کدورت یا کدر شدن بالاتری خواهد داشت.

 1. ویژگی های شیمیایی ناشی از ناخالصی های شیمیایی
 • تقاضای شیمیایی اکسیژن Chemical Oxygen Demand (COD) : اندازه گیری مواد آلی در فاضلاب از نظر اکسیژن مورد نیاز برای اکسید کردن مواد آلی است.
 • کل کربن آلی Total Organic Carbon (TOC) : اندازه گیری کربن در مواد آلی است.
 • نیتروژن (Nitrogen) : مقدار نیتروژن موجود در ترکیبات آلی است.
 • فسفر (Phosphorus): فسفر آلی (در پروتئین) و فسفر معدنی (فسفات، PO4-)
 • کلریدها (Chlorides)
 • سولفات ها (Sulfates)
 • قلیایی بودن (Alkalinity)
 • pH
 • فلزات سنگین (Heavy Metals) : جیوه (Hg) – آرسنیک (As) – سرب (Pb) – روی (Zn) – کادمیوم (Cd) – مس (Cu) – نیکل (Ni) -کروم (Cr) – نقره (Ag)
 • عناصر کمیاب (Trace Elements)
 • آلاینده های اولویت دار (Priority Pollutants)

تجزیه و تحلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فاضلاب نقش مهمی در فرآیند تصفیه فاضلاب دارد.

 1. خصوصیات بیولوژیکی ناشی از آلاینده ها
 • تقاضای اکسیژن بیوشیمیایی Biochemical Oxygen Demand (BOD)

BOD مقدار اکسیژن مورد نیاز برای تثبیت مواد آلی با استفاده از میکروارگانیسم ها است.

 • اکسیژن مورد نیاز برای نیتریفیکاسیون (Oxygen required for nitrification)

NOD مقدار اکسیژن مورد نیاز برای تبدیل نیتروژن آلی و آمونیاکی به نیترات با نیتریفیکاسیون باکتری ها است.

 • جمعیت میکروبی (Microbial population)

فاضلاب حاوی میکروب های زیر است: باکتری ها (Bacteria) –  تک یاخته (Protozoa) –  قارچ (Fungi) –   ویروس ها (Viruses) –  جلبک (Algae) – روتیفرها (Rotifers) – نماتدها (Nematodes)

 • روغن و گریس : روغن و گریس از ضایعات مواد غذایی و فرآورده های نفتی منشاء می گیرند. مقدار روغن و گریس در فاضلاب خام از 10 تا 109 میلی گرم در لیتر متغیر است.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

اگر فاضلاب به درستی تصفیه نشود، می تواند بر محیط زیست و سلامت انسان تأثیر منفی بگذارد. این اثرات می تواند شامل آسیب به جمعیت ماهی و حیات وحش، کاهش اکسیژن، بسته شدن سواحل و سایر محدودیت ها در استفاده تفریحی از آب، محدودیت در برداشت ماهی و صدف و آلودگی آب آشامیدنی باشد .

چرا فاضلاب را تصفیه کنیم؟

موضوع مراقبت از محیط زیست و سلامت خودمان است. دلایل خوبی وجود دارد که چرا تمیز نگه داشتن آب یک اولویت مهم است:

ماهیگیری: آب تمیز برای گیاهان و حیواناتی که در آب زندگی می کنند بسیار مهم است. این برای صنعت ماهیگیری و نسل های آینده مهم است.

زیستگاه حیات وحش: رودخانه ها و آب های اقیانوس ما مملو از حیاتی است که به خط ساحلی، سواحل و مرداب ها بستگی دارد. آنها زیستگاه های حیاتی برای صدها گونه ماهی و دیگر آبزیان هستند. پرندگان آبزی مهاجر از این مناطق برای استراحت و تغذیه استفاده می کنند.

تفریح ​​و کیفیت زندگی: آب یک زمین بازی عالی برای همه ما است. ارزش‌های منظره و تفریحی آب‌های ما دلایلی است که بسیاری از مردم برای زندگی در آنجا انتخاب می‌کنند. بازدیدکنندگان به سمت فعالیت های آبی مانند شنا، ماهیگیری، قایق سواری و پیک نیک جذب می شوند.

نگرانی های بهداشتی: آب اگر به درستی تمیز نشود، می تواند ناقل بیماری باشد. از آنجایی که ما خیلی نزدیک به آب زندگی می کنیم، کار می کنیم و بازی می کنیم، باید باکتری های مضر را حذف کنیم تا آب ایمن شود.

سایر مواد مانند برخی از محصولات دارویی و مراقبت شخصی، که عمدتاً در پساب فاضلاب وارد محیط زیست می شوند، ممکن است سلامت انسان، آبزیان و حیات وحش را نیز تهدید کنند.

فلزاتی مانند جیوه، سرب، کادمیوم، کروم و آرسنیک می توانند اثرات سمی حاد و مزمن بر روی گونه ها داشته باشند.

مراحل فرآیند تصفیه فاضلاب

1. غربالگری

فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب (تصفیه خانه فاضلاب) شامل مواردی مانند چوب، سنگ و حتی حیوانات مرده است. در صورت عدم حذف آن ها ، ممکن است بعداً در روند تصفیه مشکلاتی ایجاد کنند. بیشتر این مواد به محل دفن زباله فرستاده می شوند.

غربالگری

2. پمپاژ

سیستم فاضلاب برای انتقال فاضلاب از خانه شما به تصفیه خانه به نیروی گرانش متکی است. بنابراین نیروگاه های تصفیه فاضلاب در زمین های کم ارتفاع، اغلب در نزدیکی رودخانه ای قرار دارند که آب تصفیه شده را می توان در آن رها کرد. اگر پکیج تصفیه فاضلاب بالاتر از سطح زمین ساخته شود، فاضلاب باید تا مخازن هوادهی پمپ شود (مورد 3). از اینجا به بعد، گرانش برای انتقال فاضلاب در طول فرآیند تصفیه، کنترل می شود.

3. هوادهی

یکی از اولین اقداماتی که یک پکیج تصفیه فاضلاب می تواند انجام دهد این است که فاضلاب را تکان داده و در معرض هوا قرار دهد. این باعث می شود برخی از گازهای محلول (مانند سولفید هیدروژن که بوی تخم مرغ فاسد می دهد) که طعم و بوی بدی دارند از آب خارج شود. فاضلاب وارد یک سری مخازن بتنی طولانی و موازی می شود. هر مخزن به دو بخش تقسیم می شود. در بخش اول، هوا از طریق آب پمپ می شود.

همانطور که مواد آلی تجزیه می شوند، اکسیژن مصرف می کنند. هوادهی اکسیژن را دوباره پر می کند. حباب اکسیژن از طریق آب همچنین مواد آلی را معلق نگه می دارد در حالی که باعث می شود شن (زمینه قهوه، ماسه و سایر ذرات کوچک و متراکم) ته نشین شود. شن از مخازن خارج شده و به محل دفن زباله منتقل می شود.

هوادهی

4. حذف لجن

سپس فاضلاب وارد بخش دوم پکیج تصفیه فاضلاب یا مخازن ته نشینی می شود. در اینجا لجن (بخش آلی فاضلاب) از پساب ته نشین می شود و از مخازن پمپاژ می شود. مقداری از آب در مرحله ای به نام غلیظ شدن خارج می شود و سپس لجن در مخازن بزرگی به نام هاضم پردازش می شود.

5. از بین بردن کف

با ته نشین شدن لجن در کف مخازن ته نشینی، مواد سبک تری به سطح شناور می شوند. این تفاله شامل گریس، روغن، پلاستیک و صابون است. چنگک هایی که به آرامی حرکت می کنند، کف ها را از سطح فاضلاب جدا می کنند. کف غلیظ شده و همراه با لجن به دستگاه هاضم پمپ می شود.

بسیاری از شهرها نیز از فیلتراسیون در تصفیه فاضلاب استفاده می کنند. پس از حذف مواد جامد، فاضلاب مایع از طریق ماده ای، معمولاً ماسه، با اثر گرانش فیلتر می شود. این روش تقریباً از شر همه باکتری ها خلاص می شود، کدورت و رنگ را کاهش می دهد، بوها را از بین می برد، میزان آهن را کاهش می دهد و اکثر ذرات جامد باقی مانده در آب را حذف می کند. گاهی اوقات آب از طریق ذرات کربن فیلتر می شود که ذرات آلی را حذف می کند. این روش در برخی از خانه ها نیز کاربرد دارد.

6. از بین بردن باکتری ها

در نهایت، فاضلاب به مخزن «تماس با کلر» سرازیر می‌شود، جایی که کلر شیمیایی برای کشتن باکتری‌ها اضافه می‌شود، که می‌تواند خطری برای سلامتی ایجاد کند، درست همانطور که در استخرهای شنا انجام می‌شود. کلر عمدتاً با از بین رفتن باکتری ها از بین می رود، اما گاهی اوقات باید با افزودن مواد شیمیایی دیگر خنثی شود. این از ماهی ها و دیگر موجودات دریایی محافظت می کند، که ممکن است با کمترین مقدار کلر آسیب ببینند.

سپس آب تصفیه شده (به نام پساب) خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب به یک رودخانه محلی یا اقیانوس یا …. تخلیه می شود.

7.پسماندهای باقیمانده

بخش دیگر پکیج تصفیه فاضلاب، برخورد با مواد زائد جامد است. این مواد جامد به مدت 20 تا 30 روز در مخازن بزرگ، گرم و محصور به نام “هضم کننده” نگهداری می شوند. در اینجا، باکتری ها مواد را تجزیه می کنند (هضم می کنند)، توده ها، بوها و ارگانیسم هایی را که می توانند باعث بیماری شوند خلاص می شوند. محصول نهایی عمدتاً به محل های دفن زباله فرستاده می شود، اما گاهی اوقات می توان از آن به عنوان کود استفاده کرد.

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب

مهمترین تجهیزات در ساخت تصفیه خانه فاضلاب عبارتند از : آشغالگیر ، دبی سنج ، بلوئر ، دیفیوزر ، پکینگ مدیا ، میکسر ، لجن روب و …

آشغال گیرها

آشغالگیر فاضلاب، بخش ضروری تمام تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی است و جامدات موجود در فاضلاب را جمع می کند. این جامدات باید در همان ابتدای فرآیند تصفیه آب حذف شوند، زیرا این مواد جامد می توانند بازده کل سیستم را کمتر کنند، به تجهیزات گران قیمت و ضروری تصفیه فاضلاب آسیب برسانند یا آب را آلوده کنند و باعث ناراحتی های طبیعی در مقیاس کوچک تا بزرگ برای کل اکوسیستم منطقه شوند.

آشغال گیر

دبی سنج (FLOW METER)

دبی سنج فاضلاب جریان فاضلاب با دبی های مختلف را در لوله ها و کانال های باز اندازه گیری می کند.

انواع دبی سنج های فاضلاب عبارتند از: فلومترهای مغناطیسی و فلومترهای فراصوتی (Ultrasonic) بدون تماس.

دبی سنج

 

بلوئر

اول از همه، مهم است که بدانیم چرا هنگام تصفیه فاضلاب به بلوئر نیاز است. بلوئرها معمولاً برای تأمین هوادهی در مخازن لجن فعال و تقویت هضم هوازی استفاده می شوند. بلوئرها بر اساس نوع طراحی و عملکرد به چند دسته تقسیم بندی می شوند که مهمترین آنها بلوئرهای ساید چنل (SIDE CHANNEL) و روتس (ROOTS) هستند.

بلوئرهای ساید چنل

بلوئر ساید چنل بر اساس اصل ضربه کار می کنند. این بدان معناست که انرژی جنبشی از یک پروانه دوار به محیط پمپاژ منتقل شده و به فشار تبدیل می شود. پروانه مستقیماً روی شفت موتور نصب می شود و همراه با محفظه با شکل خاص، کانال جانبی را تشکیل می دهد. از مزایای بلوئر ساید چنل می توان به قیمت پایینتر، نویز و صدای کمتر و قابلیت نصب و را اندازی ساده تر اشاره کرد. بلوئرهای ساید چنل نسبت به سایر بلوئرها هوای کمتری تولید می کنند به همین دلیل از آنها برای حوضچه های کم عمق، کم فشار و دبی های پایین تر استفاده می شود.

بلوئر

روتس بلوئرها: این نوع بلوئرها هوادی بیشتری را انجام میدهند و برای تصفیه خانه های فاضلاب با ابعاد و دبی های بزرگ مناسب می باشد.

دیفیوزرها

محصولات هوادهی حباب درشت و ریز برای تمام نیازهای تصفیه فاضلاب بیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرند.

دیفیوزرها برای انتقال هوای تولید شده توسط بلوئر و اکسیژن به درون حوضچه های آب و فاضلاب استفاده می شود.

دیفیوزر های حباب ریز: این نوع دیفیوزرها بیشتر در تصفیه بیولوژیکی لجن استفاده می شود. زیرا تعداد بیشتر حباب تولیدی در این نوع دیفیوزر سطح تماس هوا با فاضلاب را زیاد نموده و اکسیژن رسانی بیشتری انجام میشود.

در دیفیوزر های حباب درشت بیشتر در مواردی که نیاز به تلاطم و اختلاط است مانند مخازن متعادل سازی و دانه گیر استفاده می شود.

دیفیوزر

میکسر

میکسر یا همزن مستغرق یکی از تجهیزات جانبی تصفیه فاضلاب است که برای بهم زدن فاضلاب، اختلاط و یکنواخت سازی آب در مخازن تصفیه فاضلاب استفاده می شود. در مخازن یا تانک های متعادل ساز، میکسرهای همزن وظیفه همگن کردن و یکنواخت کردن محتویات درون مخزن را بر عهده دارند. در مخازن انوکسیک هدف از بهم زدن و یکنواختی آب و فاضلاب حذف نیتروژن، نیترات و خنثی سازی اسید ها می باشد.

میکسر

انواع آشغالگیرهای فاضلاب

سه دسته کلی وجود دارد که می توانید آشغالگیرهای تصفیه فاضلاب را در آنها طبقه بندی کنید – درشت، ریز و میکرو. در این دسته بندی ها انواع مختلف غربالگری وجود دارد. آشغالگیرها بر اساس اندازه دهانه های غربالگری و همچنین سایر ویژگی های مکانیکی طبقه بندی می شوند.

اشغالگیرهای درشت در تصفیه فاضلاب

آشغالگیرهای درشت دارای دهانه هایی از 6 تا 150 میلی متر هستند. آشغالگیرهای درشت شامل میله‌ها یا سیم‌های موازی، شبکه‌های سیمی یا صفحات سوراخ‌دار با دهانه‌های عموماً به شکل دایره یا مستطیل هستند. به این نوع آشغالگیرها، قفسه میله ای نیز می گویند و برای از بین بردن جامدات درشت مانند پارچه ها و اجسام بزرگ که ممکن است مسدود شوند یا به سایر لوازم آسیب وارد کنند استفاده می شود. بر اساس روش غربالگری فاضلاب که برای تمیز کردن آنها استفاده می شود، صفحه های درشت به دو نوع طبقه بندی می شوند:

آشغالگیرهای درشت شستشوی دستی

آشغالگیرهای درشت شستشوی دستی در فرآیند غربالگری در تصفیه فاضلاب در تاسیسات کوچک استفاده می شود. آنها برای استفاده به عنوان استندبای در جریان های بالا، یا زمانی که روش های غربالگری مکانیکی مدرن تر در دست تعمیر یا نگهداری هستند، ایده آل هستند.

آشغالگیرهای درشت شستشوی مکانیکی

آشغالگیرهای درشت شستشوی مکانیکی باعث افزایش کارایی و کاهش مشکلات در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب می شود.

در انتخاب نوع آشغالگیر توجه به نکات زیر دارای اهمیت است:

 • نوع فاضلاب (خانگی یا صنعتی)
 • میزان فاضلاب ورودی
 • امکانات اولیه (برق، آب، جاده دسترسی)
 • نحوه بهره برداری و نیروی متخصص ماهر

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

به فاضلابی که در نتیجه استفاده انسان از آب برای مصارف بهداشتی تولید می شود، فاضلاب بهداشتی (فاضلاب انسانی یا خانگی) می گویند این نوع فاضلاب شامل استحمام، سرویس های بهداشتی، شستشوی ظروف، شستشوی سطوح و لباسشویی و ….. هستند که به تولید فاضلاب بهداشتی-انسانی منجر می شوند.

باید توجه کرد که فاضلاب انسانی با فاضلاب شهری یکی نیستند. فاضلاب شهری علاوه بر فاضلاب خانگی حاوی برخی فاضلابهای دیگر از جمله فاضلاب مراکزعمومی، ادارات، واحدهای تجاری، صنایع داخل شهر و فاضلاب ناشی از نشت به داخل شبکه فاضلاب نیز می باشد. این مراحل و فرایند های شامل: ایستگاه پمپاژ ورودی، آشغالگیرها، دانه گیر ها، ته نشینی اولیه،تصفیه بیولوژیکی، ته نشینی ثانویه، واحد گند زدا شامل ازن ژنراتور یا کلرزن می باشد.

چرا پکیج تصفیه خانه فاضلاب مورد نیاز است؟

اولین فکر برای هر کسی که قصد توسعه فضای جدید را دارد باید اتصال به اگوی فاضلاب اصلی باشد. زیرا معمولاً مقرون به صرفه ترین و قابل اعتمادترین روش برای مقابله با فاضلاب هستند.

با این حال، اتصال به فاضلاب اصلی همیشه امکان پذیر نیست. در برخی از حالات، فاصله از نزدیکترین فاضلاب یا چیدمان زمین می‌تواند سرویس‌دهی ملک شما را توسط فاضلاب اصلی غیرممکن کند. اینجاست که پکیج های تصفیه فاضلاب و سایر گزینه‌های جایگزین وارد می‌شوند. مزیت یک تصفیه خانه فاضلاب به این معنی است که شما می‌توانید تقریباً در هر مکانی آن را نصب کنید.

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

فرایند تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی

هر تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی انسانی، ترکیبی از فرایندها و واحدهای مجزایی هست که با نظم خاصی در کنار یکدیگر مرتب شده اند، به نحوی که هر واحد در عملکرد فرایندهای بعدی تاثیر به سزایی خواهد داشت. این فرایند ها در کنار یکدیگر چرخه تصفیه را تشکیل میدهد و نتیجه حاصل از این فرایند ها تولید پساب خروجی مطابق با استاندارد های محیط زیست خواهد بود.

فرآیند تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی انسانی مشابه روشی تصفیه ای سپتیک تانک کار می کند، اما اجزای مکانیکی و فرآیندهای اضافی را برای کمک به تجزیه جامدات برای تولید پساب تمیزتر و سازگار با محیط زیست ارائه می دهند.

فاضلاب انسانی شامل فاضلاب های sewage و non-sewage، به مخزن نشست اولیه وارد می شود، جایی که جامدات و مایعات جدا می شوند و مایع به داخل محفظه جریان می یابد. در محفظه، یک پمپ ضایعات را هوادهی می‌کند و باکتری‌های  مفید را جهت هضم مواد آلی آماده می کند و آن‌ها را تجزیه و تصفیه می‌کنند.

با خروج از محفظه نهایی، پساب معمولاً 95 درصد تمیز و آماده تخلیه به آبراهه های محلی، چاه ها یا سیستم های زهکشی زمین است (متناسب با استانداردهای تهیه شده از سازمان حفاظت از محیط زیست)

حجم فاضلاب بهداشتي ازتباط مستقيم با تعداد افراد مصرف کننده دارد. فعالیت های مختلف هر مصرف کننده در طول روز شامل مقدار مشخصی مصرف آب میشود. مطابق با نشریه 3-118 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، بین 90-80 درصد از آب مصرفی در مصارف بهداشتی-انسانی به فاضلاب تبدیل می شود.

بنابراین با توجه به جدول زیر و میزان آب مصرفی در هر فعالیت ، با استفاده از ضریب تبدیل آب به فاضلاب (9/0-8/0) می توان حجم فاضلاب تولیدی را برآورد نمود.

table1

در جدول زیر سرانه تولید فاضلاب بهداشتی-انسانی در ایران (لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز) آورده شده است:

table2

انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب

یکی از مهمترین بخش های طراحی یک سیستم تصفیه فاضلاب، انتخاب نوع فرایند می باشد. مهمترین عوامل موثر در انتخاب فرآیند تصفیه عبارتند از:

 • حجم و نوع فاضلاب تولیدی
 • غلظت هریک از آلاینده ها به خصوص دو شاخص مهم BOD5 و COD
 • نسبت BOD5 به COD
 • نوسانات کیفی و کمی در تولید فاضلاب
 • راندمان مورد نیاز جهت تصفیه
 • هزینه و سهولت راهبری و بهره برداری از سیستم

کیفیت پساب خروجی از دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی:

سیستم پکیج تصفیه فاضلاب وظیفه پاکسازی فاضلاب را دارد و خروجی این پکیج های فاضلاب انسانی استانداردهایی دارد که سازمان حفاظت از محیط زیست پارامترهای این استاندارد ها را منتشر میکند. و شرکت سازنده پکیج تصفبه فاضلاب بهداشتی انسانی می بایست کاهش پارامتر های آلاینده موجود در فاضلاب را تضمین نماید .

تعاریف و اصلاحاتی که در استاندارد حفاظت از محیط زیست به کار رفته است به شرح ذیل می باشند:

آب سطحی : عبارت است از آبهای فصلی یا دائمی ، دریاچه های طبیعی یـا مصـنوعی و تالابها

چاه جاذب : عبارت است از حفره یا گودالی که قابلیت جذب داشته وکف آن تا بـالاترین سطح ایستایی حداقل 3 متر فاصله داشته باشد

ترانشه جذبی: عبارت است از مجموعه ای از کانالهای افقی که فاضلاب بـه منظورجـذب در زمین به آنها تخلیه شده و فاصله کف آنها از بالاترین سطح ایسـتایی حـ داقل 3 متـر باشد

شرح دقیقی از این سه استاندارد عبارت اند از

 • تخلیه به آب های سطحی
 • تخلیه به چاه جاذب
 • کشاورزی و آبیاری فضای سبز
ردیف مواد آلوده کننده تخلیه به آب های سطحی

Mg/l

تخلیه به

 چاه جاذب

Mg/l

مصارف کشاورزی و آبیاری

Mg/l

1 نقره Ag 1 0.1 0.1
2 آلومینیوم Al 5 5 5
3 آرسنیک As 0.1 0.1 0.1
4 بر B 2 1 1
5 باریم Ba 5 1 1
6 بریلیوم Bc 0.1 1 0.5
7 کلسیم Ca 75
8 کادمیم Cd 0.1 0.1 0.05
9 کلرآزاد Cl 1 1 0.2
10 کلراید -Cl 600 (تبصره 1) 600 (تبصره 2) 600
11 فرم آلدئید Cl120 1 1 1
12 فنل C6H5H 1 ناچیز 1
13 سیانور CN 0.5 0.1 0.1
14 کبالت Co 1 1 0.05
15 کرم Cr+6 0.5 1 1
16 کرم Cr+3 2 2 2
17 مس Cu 1 1 0.2
18 فلوراید F 2.5 2 2
19 آهن Fe 3 3 3
20 جیوه Hg ناچیز ناچیز ناچیز
21 لیتیم Li 2.5 2.5 2.5
22 منیزیم Mg 100 100 100
23 منگنز Mn 1 1 1
24 مولیبدن Mo 0.01 0.01 0.01
25 نیکل Ni 2 2 2
26 آمونیوم Nh4 2.5 1 ….
27 نیتریت NO2 10 10 ….
28 نیترات NO3 50 10 ….
29 فسفات بر حسب فسفر 6 6
30 سرب Pb 1 1 1
31 سلنیم Sc 1 0.1 0.1
32 سولفید SH2 3 3 3
33 سولفیت SO3 1 1 1
34 سولفات SO4 400 (تبصره 1) 400 (تبصره 1) 500
35 وانادیوم V 0.1 0.1 0.1
36 روی Zn 2 2 2
37 چربی و روغن Oil 10 10 10
38 دترجنت ABS 1.5 1.5 1.5
39 بی او دی(تبصره 3) BOD5 30(لحظه ای 50) 30 (لحظه ای 50) 100
40 سی او دی(تبصره 3) COD 60(لحظه ای100) 60(لحظه ای 100) 200
41 اکسیژن محلول(حداقل) DO 2 2
42 مجموع مواد جامد محلول TDS تبصره 1 تبصره 2
43 مجموع مواد جامد معلق TSS 40 (لحظه ای 60) 100
44 مواد قابل ته نشینی SS 0
45 پ هاش PH 8.5-6.5 9-5 8.5-6
46 مواد رادیواکتیو 0 0 0
47 کدورت (واحد کدورت) 50 50
48 رنگ (واحد رنگ) 75 75 75
49 درجه حرارت تبصره 4
50 کلی فرم گوارشی (تعداد در 100 میلی لیتر) 400 400 400
51 کل کلی فرم

(تعداد در 100 میلی لیتر)

MPN 1000 1000 1000
52 تخم انگل تبصره 5

تبصره 1 : تخلیه با غلظت بیش از میزان مشخص شده در جدول در صورتی مجـاز خ واهـد بود که پساب خروجی ، غلظت کلراید، سولفات و مواد محلول منبع پذیرنده را در شعاع 200 متری بیش از ده درصد افزایش ندهد

تبصره 2: تخلیه با غلظت بیش از میزان مشخص شده در جدول در صورتی مجـاز خواهـد بود که افزایش کلراید ، سولفات و مواد محلول پساب خروجی نسبت به آب مصرفی بیش از ده درصد نباشد

تبصره 3 : صنایع موجود مجاز خواهنـد بـود BOD5 و COD را حـداقل 90 درصـد کـاهش دهند.

تبصره4 : درجه حرارت باید به میزانی باشد که بیش از 3 درجـه سـانتیگراد در شـعاع 200 متری محل ورود آن ، درجه حرارت منبع پذیرنده را افزایش یا کاهش ندهد

تبصره 5 : تعداد تخم انگل (نماتد) در فاضلاب تصفیه شده شهری ، در صـورت اسـتفاده از آن جهت آبیاری محصولاتی که به صورت خام مورد مصرف قرار می گیـرد نبایـد بـیش از یک عدد در لیتر باشد.

آیا پکیج های تصفیه فاضلاب نیاز به تخلیه دارند؟

گرچه پکیج های تصفیه فاضلاب اغلب می توانند با زباله های بیشتری نسبت به یک سپتیک تانک سروکار داشته باشند، با این وجود باز هم هر از گاهی نیاز به تخلیه دارند. با گذشت زمان، لجن نیز می تواند در سیستم انباشته شود، بنابراین مهم است که یک تصفیه خانه به طور منظم حداقل سالی یک بار یا همانطور که نصاب به شما توصیه می کند، نگهداری شود.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

 • ساخت سریع و آسان
 • قابل اعتماد است و با تعمیر و نگهداری منظم بعید است با مشکل مواجه شود
 • کارایی مناسب و اخذ تائیدیه استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست
 • عملکرد بدون ایجاد بو و آلودگی های زیست محیطی
 • قابلیت تغییر مکان دستگاه تصفیه فاضلاب انسانی حتی پس از نصب
 • قابل نصب حتی در سایت های چالش برانگیز یا فشرده
 • امکان ارتقا ظرفیت سیستم تصفیه در دوران بهره برداری
 • در طول زمان مقرون به صرفه است و فقط هزینه نصب، نیرو و تعمیر و نگهداری باید پرداخت شود

معایب پکیج تصفیه فاضلاب

 • برای کارکردن به منبع برق دائمی نیاز دارد
 • به نگهداری حرفه ای سالانه نیاز دارد
 • طراحی و نصب سیستم باید به صورت حرفه ای انجام شود

همانطور که می بینید، بزرگترین عیب داشتن یک پکیج تصفیه فاضلاب این است که به شدت به تعمیر و نگهداری توسط یک شرکت حرفه ای متکی هستید. این بدان معنی است که انتخاب شرکت حرفه ای جهت طراحی، تولید، نصب و خدمات بسیار پر اهمیت می باشد.

فرآیندهای تصفیه فاضلاب انسانی

فرایند های تصفیه فاضلاب های بهداشتی-انسانی تنوع و گستردگی بسیاری دارند. انتخاب فرآیند مناسب از میان آنها امری مهم می باشد.

فرایندهای تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی معمولا با تلفیقی از روش های فیزیکی و شیمیایی و فرآیندهای بیولوژیکی انجام می شود، مهم ترین این فرایند ها عبارت اند از:

روش هوادهی گسترده (Extended Aeration Treatment Packages)

سیستم تصفیه هوادهی گسترده با فراهم کردن شرایط ایده آل برای باکتری های هوازی و سایر میکروارگانیسم ها کار می کند. این میکروارگانیسم ها سپس آلاینده های بیولوژیکی را در فاضلاب خام تجزیه می کنند.

پکیج های تصفیه فاضلاب، محیط مناسب، اکسیژن کافی و سایر عناصر را فراهم می کند که به باکتری ها اجازه می دهد مواد آلی را مصرف کنند و در تصفیه خانه زندگی و تکثیر شوند. به این ترتیب باکتری ها و میکروب های هوازی فاضلاب و ضایعات را به شکلی پایدار – بدون بو و مزاحمت تجزیه می کنند.

محفظه هوادهی بخش کلیدی است که 90 درصد تصفیه در آن انجام می شود. این فرآیند تحت تئوری زیر عمل می‌کند:

زباله‌های فاضلاب خانگی عموماً ارگانیک (زیست تخریب‌پذیر) هستند، به این معنی که میکروارگانیسم‌های هوازی در حضور اکسیژن می‌توانند از مواد آلی به عنوان منبع غذایی خود استفاده کنند. در طبیعت، اگر زباله‌ها بدون تصفیه به یک جریان تخلیه شوند، باکتری‌های موجود در جریان فاضلاب را تجزیه کرده و سطح اکسیژن محلول را تا حدی کاهش می‌دهند که می‌تواند تمام آبزیان موجود در جریان را از بین ببرد.

مشابه طبیعت، در یک سیستم تصفیه هوادهی گسترده، هوا (29٪ اکسیژن) توسط دمنده ها وارد می شود و باکتری ها برای تغذیه از فاضلاب ورودی کسب و کار یا خانه شما، رشد می کنند. باکتری های موجود در مخزن هوادهی فاضلاب را تجزیه کرده و لجن معلقی را تشکیل می دهند. مایع موجود در محفظه هوادهی که mixed liquor,  نامیده می شود، قوام یک میلک شیک نازک و رنگ قهوه ای مشابه قهوه با خامه خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که رنگ بسته به نوع ضایعات از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت خواهد بود.

یک محفظه ته نشینی (کلاریفایر) بعد از محفظه هوادهی قرار داده می شود تا میکروارگانیسم هایی که در محفظه هوادهی رشد می کنند به وسیله نیروی جاذبه ته نشین شوند و لجن در کف زلال ساز تشکیل دهند. بیشتر میکروارگانیسم ها در انتهای محفظه ته نشینی می نشینند و سپس به سر محفظه هوادهی پمپ می شوند. سپس میکروارگانیسم ها چرخه تغذیه از مواد آلی ورودی در فاضلاب را آغاز می کنند. این ماده به لجن فعال برگشتی (RAS) معروف است. مایع شفاف در بالای محفظه ته نشینی (85-90٪ تصفیه شده) معمولاً به یک ایستگاه پمپاژ / فیلتر شنی سطح آهسته یا حوضچه پولیش جریان می یابد که در آن عملیات بیشتر انجام می شود (95٪).

سپس خروجی تصفیه شده با کلر ضد عفونی می شود و کلر توسط واحد کلرزدایی خارج می شود. برخی از تأسیسات اکنون واحدهای کلر/ کلزردایی را با ضدعفونی فرابنفش و ازن جایگزین می کنند. گندزدایی فرآیند کشتن میکروارگانیسم های بیماری زا است.

عملکرد و نگهداری ضعیف معمولاً منجر به مشکلات جدی زیست محیطی و بهداشت عمومی می شود. سیستم دفع فاضلاب شما یک وسیله جادویی نیست. برای اینکه به طور موثر عمل کند، نیاز به بازرسی و مراقبت و نگهداری مناسب دارد، دقیقاً مانند ماشین یا خانه شما. نصب و نگهداری صحیح سیستم تصفیه و دفع فاضلاب برای حفاظت از منابع آبی ما ضروری است.

پکیج های تصفیه فاضلاب برای پر کردن شکاف بین سیستم های سپتیک منفرد و تصفیه خانه های بزرگ شهری استفاده می شود. آنها برای تصفیه فاضلاب برای بخش‌های فرعی، پارک‌های خانه متحرک، مدارس، پارک‌های تفریحی، خانه‌های سالمندان، کارخانه‌ها و سایر مشاغل تجاری در مناطق دورافتاده بدون تأسیسات فاضلاب شهری استفاده می‌شوند.

طراحی اولیه شامل هوادهی طولانی (تقریباً 18-24 ساعت) در هماهنگی با دوره ته نشینی مشخص (تقریباً 4 ساعت) است. از نظر تئوری، فرآیند هوادهی گسترده، فاضلاب را با مصرف ترکیبات آلی با استفاده از هوا برای اکسید کردن مواد فرار (هم جامد و هم مایع) به گازهای بی‌اثر، آب و لجن تصفیه می‌کند. با هوادهی مداوم این جامدات غلیظ، موجودات بیولوژیکی تولید شده و در کلنی ها رشد می کنند. کلونی ها، خود را به مواد سبک و فرار متصل می‌کنند و آن‌ها را به آب، دی اکسید کربن و خاکستر تجزیه می‌کنند، در نتیجه پساب شفاف و بدون بو است.

همچنین جهت استعلام قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با همکاران من در شرکت پارساب تماس بگیرید.