02144011917مشاوره رایگان
جستجو
مخلوط شور شن و ماسه

مخلوط شور شن و ماسه

تجهیزات زیادی برای شستشو وجود دارد، بنابراین هنگام در نظر گرفتن تجهیزات صحیح و جریان فرآیند برای کاربرد مشخص، ابتدا باید نوع آلودگی را که می خواهید حذف کنید و خواص مواد زائد را در نظر بگیرید.

آیا این آلاینده یک خاک رس سخت، ریز دانه و چسبنده است که نیاز به پاک کنندگی تهاجمی یک شوینده دارد؟ یا اینکه این آلودگی از نوع خاک رس سبک تر و لومی است یا خاک و گرد و غبار که می توان آن را با واشر پیچی مواد درشت یا اسکرابر چرخشی پاک کرد؟ هنگامی که این مشخص شد، تجهیزات مناسب برای برنامه را می توان بر اساس اندازه و ظرفیت خوراک، در میان متغیرهای دیگری که باید در نظر گرفته شود، انتخاب کرد.

دستگاه های ماسه شویی یا مخلوط شور شن و ماسه می تواند خاک و ناخالصی های موجود در ماسه را به طور کامل حذف کند تا به هدف تصفیه برسد. با توجه به کاربردهای مختلف، کاربران می توانند دستگاه های شن و ماسه شویی مختلفی را برای تولید و تصفیه شن و ماسه انتخاب کنند. تجهیزات شستشوی شن و ماسه رایج عبارتند از: دستگاه شستشوی شن و ماسه مارپیچ، دستگاه شستشوی شن و ماسه چرخشی، اسکرابر سنگ ضربه ای و لاگ واشر (log washer)

دستگاه شستشوی شن و ماسه مارپیچ

این دستگاه های ماسه‌شویی‌ها اغلب به اسکرابرهای سایشی، مخروط حذف‌کننده، کلاسیفایرهای هیدرولیک، کلاسیفایرهای ته‌نشینی و سایر تجهیزات مجهز هستند تا یک پکیج پردازش شن و ماسه کامل را تشکیل دهند تا نیازهای کاربر برای تمیز کردن، خالص‌سازی و طبقه‌بندی ماسه را برآورده کنند.

مخلوط شور شن و ماسه

قسمت اصلی ماشین ماسه شور مارپیچ با شیب 18 درجه نصب می شود، زیر سینک یک مخزن ته نشینی متشکل از سه صفحه سرریز قرار دارد. آب توسط صفحات متخلخل نصب شده در پایین مخزن ته نشینی تغذیه می شود. آب تمیزی که توسط صفحات متخلخل وارد می شود، آب بالارونده را تشکیل می دهد که ناخالصی ها را با وزن مخصوص کمی به سطح می آورد تا تمیز کردن به پایان برسد.

maseshur

ذرات بزرگ‌تر در بدنه مخزن فرو می‌روند و تیغه‌های پیچ ماسه را بالا می‌برند. از آنجایی که قسمت بالایی مخزن بالاتر از سطح آب است، در فرآیند رانش به سمت بالا، آب اضافی ماسه حذف می شود و آبی که خارج می شود از طرف دیگر زهکش در پایین به مخزن رسوب می ریزد. مخزن طبقه بندی مواد با سرریز شدن ذرات ریز بر روی صفحات سرریز که استانداردها را برآورده نمی کنند به دست می آید. روش کنترل، تنظیم ارتفاع صفحات سرریز و تنظیم سرعت مارپیچ است.

مطالب پیشنهادی : دستگاه تصفیه آب صنعتی

ماسه شوی سطلی (چرخ دار)

ماسه شویی سطلی چرخ دار می تواند پودر سنگ و خاک رس را تمیز و جدا کند. ساختار منحصر به فرد و دستگاه انتقال قابل اعتماد آن تأثیر تمیز کردن و آبگیری را تضمین می کند. به طور گسترده ای در صنعت تولید شن و ماسه، معدن، مصالح ساختمانی، حمل و نقل، شیمیایی، حفاظت از آب و هیدروپاور، صنعت اختلاط بتن و غیره استفاده می شود.

شن و ماسه با تغذیه وارد آبشویی می شوند، زیر محرک پروانه ها غلت می زنند و یکدیگر را آسیاب می کنند، ناخالصی های پوشاننده سطح ماسه را از بین می برند و همزمان لایه رطوبتی پوشاننده ماسه را از بین می برند.

در همان زمان، آب اضافه می شود تا جریان آب قوی ایجاد شود و ناخالصی ها و مواد خارجی با گرانش کم برداشته شده و از خروجی سرریز تخلیه می شود تا اثر پاک کنندگی کامل شود. شن و ماسه تمیز توسط تیغه برداشته می شود و در نهایت ماسه در حفره تخلیه از پروانه های چرخان ریخته می شود تا تمیز کردن ماسه به پایان برسد.

اسکرابر معدن

لاگ واشر (Logwasher)

لاگ واشر یک تجهیزات ویژه برای تمیز کردن ذرات بزرگ است و اندازه ذرات شستشو می تواند به 50 میلی متر برسد. لاگ واشر می تواند تأثیر و آسیب لجن را بر عملیات فرآوری مواد معدنی از بین ببرد، راندمان عملیات را بهبود بخشد و شاخص جداسازی خوبی را به دست آورد. لاگ واشر دارای ساختار ساده، نصب آسان، مصرف انرژی کم، عملکرد آسان و اثر جداسازی خوب است.

قسمت اصلی لاگ واشر با شیب 10-14 درجه نصب می شود. هنگامی که ماشین لاگ واشر کار می کند، دو محور مارپیچ در مخزن در جهت مخالف می چرخند.

مواد به وسط دو محور مارپیچ از پایین مخزن تا انتهای سرریز حدود 3/1 وارد می شود. مواد درشت از طریق شستشوی مکرر تیغه ها به انتهای جلویی مخزن منتقل می شود. هنگام تخلیه، با آب اسپری شسته می شود تا به سنگ معدن های واجد شرایط برسد. گل و لای و ناخالصی از جریان سنگ معدن از طریق سرریز در پشت مخزن شسته می شود.

اسکرابر شن و ماسه

اسکرابر دوار

اسکرابر چرخشی به نام دستگاه اسکرابر درام یا اسکرابر سنگ درام یک تجهیزات شستشوی ویژه برای تمیز کردن مواد بزرگ و صعب العبور است. اسکرابر درام سنگ سه عملکرد دارد: شستشو، تمیز کردن و غربالگری. حداکثر اندازه خوراک می تواند به200   تا  300 میلی متر برسد. عمدتاً تمیز کردن اولیه سنگ معدن خام را انجام می دهد. این تجهیزات دارای ظرفیت فرآوری زیادی است که تمیز کردن سنگ خام با محتوای ناخالصی و گل بالا را حل می کند و شرایط مطلوبی را برای عملیات جداسازی بعدی ایجاد می کند.

اسکرابر درام به صورت افقی یا شیب 3-6 درجه نصب می شود. این ماده دوغاب شده و در درام ساییده می شود تا سنگ معدن و گل کاملاً از هم جدا شوند. آستر پلی اورتان برای محافظت سیلندر در برابر خوردگی و سایش در سیلندر تعبیه شده است. پس از تمیز کردن کامل، سنگ معدن از طریق آسترهای تخلیه مارپیچی تخلیه می شود.

دستگاه شستشوی شن و ماسه مارپیچ

اسکرابرهای دوار اغلب پس از خرد کردن اولیه و معمولاً برای حذف خاک‌های سبک، لومی و مواد مضر محلول مشابه از مواد اولیه با اندازه‌های معمولی تا 12 اینچ (300 میلی‌متر) استفاده می‌شوند. اگر خوراک شامل خاک رس سخت، ریز دانه و چسبنده باشد، باید به یک لاگ واشر توجه کرد. دلیل این امر به این دلیل است که عمل غلت زدن درام روتاری اسکرابر، توپ‌های سفالی چسبنده کوچک را هنگام خروج از درام به توپ‌های سفالی بزرگ‌تر تبدیل می‌کند.

معمولاً فاکتورهای تعیین‌کننده هنگام انتخاب اسکرابر روتاری نسبت به سایر تجهیزات شستشو این است که می‌تواند اندازه‌های خوراک بزرگ‌تر را بپذیرد و در مقایسه با واشرهای لگ یا واشرهای پیچی مواد درشت ظرفیت بالایی دارد.

ماشین ماسه شور

نحوه کار اسکرابر شن و ماسه

ترجیحاً مواد بخش ریزتر از  0.25 اینچ (6 میلی متر) قبل از وارد شدن به اسکرابر از خوراک خارج شود. این را می توان از طریق روش های غربالگری سنتی یا با افزودن یک بخش سنباده زدایی به اسکرابر برای کمک به حذف بخشی از ریزه ها انجام داد. با انجام این کار، شما اجازه می‌دهید که عمل شستشو قوی‌تر باشد.

ماسه شوی سطلی

عملکرد اساسی یک اسکرابر چرخشی: آب تازه و موادی که باید تمیز شوند از طریق لوله تغذیه وارد می شوند. همانطور که سیلندر می چرخد، عمل غلتیدن و آبشار شدن سنگدانه روی خود و روی آسترها، مواد نرم تر را تجزیه می کند و خاک، لوم و سایر مواد را در محلول حل می کند. سپس این مواد را می توان توسط یک صفحه آبگیری حذف کرد.

لاگ واشر

اسکراب یک مرحله شستشوی یکپارچه است که در بهره‌برداری از بسیاری از انواع سنگ‌ها و مواد معدنی به کار می‌رود و به حذف آلاینده‌ها کمک می‌کند و در نهایت بازیابی مواد مورد نظر را بهبود می‌بخشد. اسکرابرهای چرخشی اغلب در این نقش استفاده می شوند. در حالی که انواع تجهیزات برای شستشوی سنگ معدن وجود دارد، اسکرابر دوار، نوعی درام دوار، چند مزیت کلیدی را ارائه می دهد که آن را به روشی ارجح برای شستشو در بسیاری از معادن و معادن تبدیل کرده است.

نقش اسکرابرهای دوار در اسکرابر سنگ معدن (شستشو)

هنگامی که سنگ معدن از زمین استخراج شد، اسکرابر یکی از اولین و مهمترین مراحل در فرآیند بهره‌برداری است، بدون توجه به آنچه که استخراج می‌شود. معمولاً پس از خردایش اولیه انجام می شود و شامل ترکیب سنگ معدن با آب و هم زدن به منظور شکستن و جداسازی مواد است.

با ساییدن سنگ معدن، اجزای نامطلوب مانند رس، سنگ نرم و لوم حذف می شوند. این به کارآمدتر کردن فرآیند بهره‌وری کمک می‌کند و با کاهش مقدار مواد غیر ارزشمندی که بقیه عملیات باید پردازش کنند، توان عملیاتی بالاتری را فراهم می‌کند. همچنین با حذف این مواد، مالش دادن غلظت جزء ارزشمند را افزایش می‌دهد و محصولی با کیفیت بهتر را ارتقا می‌دهد.

علاوه بر این مزایا، شستشو اغلب فرآیند پایین دستی را بهبود می بخشد، زیرا هر گونه خاک رس موجود در مواد می تواند برای برخی تجهیزات و تکنیک های پردازش مشکل ساز باشد.

اسکرابر دوار

اسکراب اغلب در استخراج موارد زیر استفاده می شود:

 • بوکسیت
 • سنگ آهن
 • نیکل و کبالت
 • طلا
 • مصالح
 • الماس
 • پتاس

با توجه به مزایای بسیاری که ارائه می دهد، اسکراب می تواند تأثیر قابل توجهی بر اقتصادی یک عملیات معدن داشته باشد. علاوه بر این، با خشک شدن ذخایر سنگ معدنی با عیار بالا، اسکرابرها در به حداکثر رساندن بازیابی اهمیت بیشتری پیدا می کنند زیرا معدنچیان با سطوح فزاینده ای از کلوخه سنگ ها مواجه می شوند.

در میان کاهش ذخایر سنگ معدنی با عیار بالا، کارایی اسکرابرها نیز باعث شده است که آنها برای استفاده در بازیابی مواد از باطله مورد بررسی قرار گیرند.

سکرابر چرخشی چگونه کار می کند

اسکرابر دوار در ساخت شبیه یک درام متراکم است که از یک درام بزرگ و چرخان تشکیل شده است که بر روی شیب کمی تنظیم شده است تا به حرکت مواد از طریق گرانش کمک کند. لاستیک یا آسترهای مقاوم در برابر سایش اغلب برای محافظت از پوسته درام در برابر سایش استفاده می شود. (آسترهای لاستیکی در قسمت داخلی اسکرابر دوار هم در انتهای پوسته درام و هم در سرتاسر داخل آن دیده می شود)

نقش اسکرابرهای دوار در اسکرابر سنگ معدن

مزایای دستگاه اسکرابر دوار نسبت به سایر انواع اسکرابر

اسکرابر دوار چند مزیت کلیدی را ارائه می دهد که به استفاده گسترده از آن نسبت به جایگزین ها کمک کرده است:

 • ظرفیت بالا

اندازه بزرگ یک اسکرابر دوار به این نوع اسکرابر اجازه می دهد تا مواد را با ظرفیت های بیشتری نسبت به سایر انواع تجهیزات پردازش کند و آن را به روشی ارجح برای عملیات با توان بالا تبدیل می کند.

 

 • پذیرش اندازه ذرات بزرگتر

یکی دیگر از دلایل کلیدی انتخاب یک اسکرابر دوار این است که می تواند اندازه ذرات بسیار بزرگتری را در مقایسه با سایر انواع اسکرابر بپذیرد. بسته به نوع، حداکثر اندازه ذرات اسکرابر جایگزین مانند لگ واشر و واشر پیچ حدود 100 میلی متر است، اسکرابرهای بزرگتر که قادر به جابجایی ذرات تا 150 میلی متر هستند. در مقابل، اسکرابرهای دوار می‌توانند ذرات تا 300 میلی‌متر را مدیریت کنند (در نتیجه گاهی اوقات قبل از خرد کردن اولیه استفاده می‌شوند).

 • می تواند در غربالگری کمک کند

بر خلاف سایر انواع اسکرابر، اسکرابرهای دوار را می توان به صفحه ترومل برای کمک به سایزبندی مجهز کرد. بسته به شرایط، این ممکن است نیاز به تجهیزات غربالگری اضافی را در برخی از تنظیمات نفی کند.

 • قابل اعتماد

مانند سایر درام‌های دوار، اسکرابرهای دوار ماشین‌هایی قوی هستند، به‌ویژه زمانی که متناسب با کاربرد مورد نظر خود ساخته شوند. همراه با طراحی و عملکرد ساده آنها، این قابلیت اطمینان طولانی مدت آنها را به وسیله ای مطلوب برای نیازهای دقیق شستشو تبدیل کرده است.

اسکرابر چرخشی

انواع روش های ماسه شویی با دستگاه های مخلوط شور:

از این دستگاه برای شستشوی مواد اولیه با گل زیاد استفاده می شود.

برای جداسازی گل و لای و ذرات چسبنده که اغلب به ماسه چسبیده اند از روش های زیر استفاده می شود.

 • مالیدن آنها به هم
 • آنها را با هم پرتاب کنید یا ضربه بزنید
 • حرکت ماسه با فشار ناشی از وزن در داخل آب

مزایای دستگاه اسکرابر

درام اسکرابر پیشرفته ترین تجهیزات شستشوی سنگ معدن است. این دستگاه می تواند لجن زدایی از شن و ماسه و سنگ را انجام دهد. درام داخل مجهز به صفحه گرد یک یا دو لایه می تواند 2 تا 3 اندازه مختلف از محصولات سنگ ماسه را دریافت کند، به طور گسترده ای برای شستشوی منگنز، آهن، سنگ آهک، تنگستن سیلیس و غیره استفاده می شود

ویژگی های دستگاه مخلوط شور یا اسکرابر شن و ماسه

 • طراحی شده برای شکستن شن های آبرفتی، خاک رس و ماسه.
 • شستشو با ظرفیت بالا و قدرت بالا.
 • درام بلند اسکرابر مواد را برای شستشوی طولانی تر و شدیدتر برای جداسازی کامل نگه می دارد.
 • یک موتور الکتریکی با خروجی بالا که یک سیستم دنده را به حرکت در می آورد که گشتاور کارآمدی را ارائه می دهد.
 • سرعت چرخشی قابل تنظیم.
 • قادر به پردازش مواد با اندازه تا 200 تا 300 میلی متر
 • آب بندی مکانیکی دریچه ورودی – حداقل ریزش در هنگام تغذیه بیش از حد.

 

ویژگی های دستگاه مخلوط شور

اسکرابر معدنی دوار به آرامی می چرخد، شبیه به یک ماشین لباسشویی غول پیکر. ریزدانه ها و اندازه های بزرگ و آب را به هم می زند، به شدت ماتریکس خاک را می شکند و همچنین کانی مورد نظر را از خاک رس سخت، شیست و سنگ آزاد می کند.

پس از جدا شدن خاک مواد به داخل صفحه منتقل می شود. صفحه چرخان مواد با اندازه بزرگ را از ریزه ها جدا می کند (ریزه ها معمولاً به کمتر از 8 میلی متر طبقه بندی می شوند). بیشتر طلای قابل بازیافت آزاد (گرانشی) و یا سایر مواد معدنی قابل بازیافت در ریزه های 8 میلی متری موجود است.

این مواد سپس به تجهیزات فرآیند پایین دست منتقل می شود که می تواند به اشکال مختلف مانند متمرکز کننده گریز از مرکز، مارپیچ و غیره باشد.