02144011917مشاوره رایگان
جستجو
دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

تکنیک های مختلفی مانند نمک زدایی، تقطیر، تبادل یونی و اسمز معکوس ممکن است برای تصفیه آب استفاده شود. در میان این تکنیک‌ها، اسمز معکوس یک روش کارآمد و مقرون به صرفه است. کاربردهای اسمز معکوس شامل آب آشامیدنی تمیز برای منازل و ادارات، آب با کیفیت بالا برای فرآیندهای صنایع غذایی و آشامیدنی، آب برای مصارف تجاری مانند کارواش و سیستم‌های تصفیه آب قابل حمل برای ارتش است.

اسمز معکوس یک فرآیند تصفیه آب است که در آن آب خوراک از طریق یک غشاء پردازش می شود. این غشاء از عبور آب آلوده، محلول های پاک کننده و مواد حل نشده جلوگیری می کند. آب تمیز به سمت محل استفاده فرستاده می شود و آلاینده ها به زهکشی تخلیه می شوند. این فرآیند، همراه با پیش فیلتراسیون، قادر است 90 تا 99.99 درصد ناخالصی های محلول موجود در آب را حذف کند.

شرکت پارساب سیستم‌های اسمز معکوس مسکونی و تجاری را برای برآورده کردن تمام نیازهای تصفیه آب شما ارائه می کند.

اصول کار سیستم های آب اسمز معکوس

اسمز معکوس (دستگاه تصفیه آب صنعتی) از یک غشای نیمه تراوا برای حذف آلاینده های محلول در آب استفاده می کند. هنگامی که آب تغذیه بر روی یک طرف غشای نیمه تراوا تحت فشار جریان می یابد، آب خالص به طرف دیگر غشا نفوذ می کند. ناخالصی های حل شده توسط غشاء گرفته شده و در سمت آب تغذیه فیلتر باقی می مانند.

غشای نیمه تراوا و فشار اعمال شده به آب تغذیه اجزای مهم یک سیستم آب اسمز تجاری هستند. سیستم های تصفیه آب صنعتی همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مرحله پیش فیلتراسیون با استفاده از فیلتر شنی برای حذف آلاینده های حل نشده.
 • مرحله حذف کلر با استفاده از فیلتر کربن بلوک.
 • مرحله پس از فیلتراسیون برای “جلی دادن” آب در صورتی که برای نوشیدن در نظر گرفته شده باشد. این مرحله از یک فیلتر کربن برای حذف هرگونه ناخالصی ریز که ممکن است از طریق غشای RO نفوذ کرده باشد، یا دستگاه ازن ژنراتور برای از بین بردن آلوگی میکروبی باقیمانده در آب استفاده می کند.

آب شیرین کن

غشای دستگاه تصفیه آب صنعتی اساساً مانند فیلتری عمل می کند که فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهد و در عین حال از ناخالصی های محلول جلوگیری می کند. فشار زیادی به آب ناخالص اعمال می شود تا بر فشار اسمزی غشاء غلبه کند و مولکول های آب خالص را از درون آن عبور دهد. دستگاه تصفیه آب صنعتی تقریباً تمام مواد شیمیایی محلول، مواد معدنی و نمک ها، فلزات سنگین، آلاینده های آلی با وزن مولکولی بالا و میکروارگانیسم ها را حذف می کند. آب حاصل 95-99 درصد خالص است. فاضلاب معمولاً در سیستم فاضلاب شهری دفع می شود.

ظرفیت یک سیستم اسمز معکوس صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • دمای آب
 • غلظت مواد جامد محلول در آب خوراک
 • فشار عملیاتی بر روی آب تغذیه

مزایای سیستم اسمز معکوس صنعتی

سیستم های اسمز معکوس صنعتی مجموعه ای از مزایا را ارائه می دهند. برخی از قابل توجه ترین عبارتند از:

 • دستگاه تصفیه آب صنعتی مقرون به صرفه تر از سایر روش های تصفیه آب است، به خصوص زمانی که وزن مولکولی جامدات محلول از 200 بیشتر شود.
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی نسبت به تقطیر انرژی کارآمدتر است و مشکلات خوردگی که سیستم های تقطیر را به دلیل دمای عملیاتی بالای آنها تحت تأثیر قرار می دهد، ندارد.
 • عملیات آسان. نصب و نگهداری سیستم های آب اسمز تجاری آسان است.
 • آب سیستم های تصفیه آب صنعتی نسبت به آب بطری شده سازگارتر با محیط زیست است.

اسمز معکوس همچنین این مزایای ویژه برنامه را ارائه می دهد:

 • برای رستوران ها: طعم بهتر قهوه، چای، و آب و تکه های یخ شفاف.
 • برای آبجوسازی ها: طعم بهتر آبجو.
 • برای پخت و پز: طعم بهتر سوپ و خورش.

بسته به کیفیت آب خام شما، بسیاری از سیستم های مختلف تصفیه آب صنعتی می توانند برای حذف ناخالصی ها، جامدات و مواد شیمیایی استفاده شوند. اسمز معکوس در حال تبدیل شدن به یک انتخاب به طور فزاینده ای محبوب می شود که می تواند بیش از بسیاری از سیستم های دیگر را حذف کند.

گاهی اوقات از ترکیبی از سیستم ها استفاده می شود، این بستگی به کیفیت آب شما و کیفیتی که باید برای نیازهای خاص خود به دست آورید، دارد.

سیستم اسمز معکوس دارای غشاهای طراحی شده است که ناخالصی ها را بدون استفاده از مواد شیمیایی، رزین یا بسترهای تبادل یونی حذف می کند.

آب خام یا آب شهری به آبی گفته می شود که تصفیه نشده باشد یا هیچ عنصر یا ماده معدنی حذف نشده باشد. آب از طریق پمپ های فشار قوی به سیستم تصفیه آب صنعتی وارد می شود. بسته به موقعیت جغرافیایی شما، کیفیت آب ورودی شما متفاوت خواهد بود.

دستگاه تصفیه آب

برخلاف سایر سیستم‌های فیلتراسیون که بر روی یک سیستم آب کم فشار کار می‌کنند، دستگاه تصفیه آب صنعتی به پمپ فشار بالاتری نیاز دارد تا آب را از طریق غشاها هدایت کند. این به این دلیل است که می تواند ناخالصی های بیشتری را نسبت به سایر گزینه های فیلتراسیون حذف کند.

فرآیند RO خلوص و کیفیت منبع آب ورودی را با کاهش میکرو زیمنس و کل جامدات محلول (TDS) بهبود می بخشد.

در زیر نموداری برای نشان دادن قابلیت های دستگاه تصفیه آب صنعتی در مقایسه با میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون آورده شده است.

آب شیرین کن صنعتی

 

اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

برای درک نحوه عملکرد آب شیرین کن ها، اجازه دهید ابتدا نحوه عملکرد اسمز را توضیح دهیم.

بیایید با 2 فنجان شروع کنیم، یکی دارای آب معمولی است، دیگری دارای آب و آلاینده های حل شده در آن است. سپس از یک لوله U استفاده می شود که به شکل لیوان U شکل است.

درست در وسط لوله، کمی گورتکس را تصور کنید که U را از وسط نصف می کند. گورتکس “غشای نیمه تراوا” ما است. گورتکس پلاستیک نازکی است که دارای یک میلیارد سوراخ کوچک است که اجازه می دهد بخار آب از آن عبور کند، اما مایع بیرون بماند.

در یک بازوی لوله U آب ساده ریخته می شود، در دیگری آب آلوده است. این زمانی است که فرآیند اسمز آغاز می شود. سطح مایع در بازوی آب آلوده به آرامی بالا می رود، همانطور که آب ساده از طریق گورتکس حرکت می کند تا هر دو طرف بازو در نسبت آلودگی به آب برابرتر شود.

نحوه کار آب شیرین کن

این رفتار به دلیل یافتن تعادل آب است. از آنجایی که یک طرف بازو مملو از آلاینده‌ها است، آب خالص از طرف دیگر تصمیم می‌گیرد برای افزایش غلظت یا تا زمانی که فشار اسمزی (فشاری که با حرکت مولکول‌ها اتفاق می‌افتد) به سمت بالا حرکت کند.

در اسمز، یک محلول با غلظت پایین، حلال خود را به محلول غلیظ بالاتر فیلتر می کند. در اسمز معکوس، ما فقط فرآیند را معکوس می کنیم، با تبدیل فیلتر حلال خود از غلظت بالا به محلول غلظت پایین تر. بنابراین به جای ایجاد تعادل مساوی بین حلال و املاح در هر دو محلول، املاح را از حلال (آلاینده ها از آب) جدا می کند.

این چیزی نیست که راه حل ها واقعاً بخواهند انجام دهند، بنابراین فشار به معادله اضافه می شود تا اسمز معکوس رخ دهد. فشار آب را مجبور به عبور از غشاء می کند و ناخالصی های موجود در آب را از بین می برد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی در چه بخش هایی می تواند استفاده شود؟

آب در بیشتر کاربردهای تولیدی مورد نیاز است، می توان از آن برای تمیز کردن ماشین آلات دیگر، پردازش قطعات، تولید مواد مصرفی، شستشوی بسته بندی قبل از قرار دادن محصولات و موارد دیگر استفاده کرد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی را می توان در بخش های زیر استفاده کرد:

 • خودروسازی
 • غذا و نوشیدنی
 • هوافضا
 • دارویی
 • کشاورزی
 • فینیشینگ
 • صنعتی

 قیمت آب شیرین کن

 

آب شیرین کن در صنعت خودروسازی

آب یک عنصر کلیدی در کل فرآیند تولید، نگهداری و تمیز کردن یک وسیله نقلیه و اجزای تشکیل دهنده آنها است. در مراحل تولید ساخت وسیله نقلیه، مصرف آب در بالاترین حد خود قرار دارد.

فاضلاب حاصل از تولید خودرو می تواند حاوی فلزات، روغن، گریس و مواد شیمیایی مضر از باقی مانده رنگ باشد. اگر این محصولات به درستی تصفیه نشوند می توانند آسیب طولانی مدت به محیط زیست وارد کنند و در صورت ورود به سیستم اصلی آب می توانند خطرناک باشند.

از اسمز معکوس می توان برای تولید آب مورد نیاز در مرحله اولیه فرآیند و همچنین در پایان فرآیند که در آن فاضلاب با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی مجدداً پردازش می شود، استفاده کرد. هنگامی که آب تمیز شد و مواد زائد به‌جای شسته شدن، به درستی حذف و دور ریخته می‌شوند، می‌توان از آن در فرآیند تولید مجدد استفاده کرد و ضایعات و مصرف آب را کاهش داد.

این برای شرکت های خودروسازی که به دنبال صرفه جویی در هزینه منابع و هزینه های ذخیره سازی آب هستند ایده آل است. همچنین ذهنیتی مسئولانه‌تر در مورد تمرین آب را منتقل می‌کند، این یک نگرانی فزاینده برای صاحبان مشاغل است زیرا مسائل زیست‌محیطی بزرگ‌تر از همیشه هستند.

اسمز معکوس

چگونه می توان از دستگاه تصفیه آب صنعتی در بخش غذا و نوشیدنی استفاده کرد؟

در صنعت غذا و نوشیدنی مصرف آب به طور طبیعی بالا است. آب نه تنها یک عنصر اصلی در غذا و نوشیدنی است، بلکه بخش مهمی از حفظ استانداردهای بهداشت مواد غذایی است.

همچنین برای جلوگیری از گسترش باکتری های مضر که می تواند برای کارکنان و مصرف کنندگان خطرناک باشد، استفاده می شود. همانطور که غذا آماده می شود، عوامل بیماری زا از گوشت و طیور باید به درستی حذف شوند زیرا می توانند روی سطوح دیگر و تجهیزات آشپزخانه پخش شوند.

آب خالص در استریل کردن مناطق آماده سازی آشپزخانه ضروری است تا اطمینان حاصل شود که باکتری ها در صورت آسیب رساندن به مناطق دیگر به آن ها نمی رسند.

با استفاده از سیستم‌های تصفیه آب در فرآیند تولید، در درازمدت برای کسب‌وکارها صرفه‌جویی در هزینه‌های عمده وجود دارد. پس انداز چنین حجمی را می توان مجدداً در آموزش کارکنان، استخدام کارمندان بیشتر و کسب و کارهای رو به رشد سرمایه گذاری کرد.

این را می توان بدون قربانی کردن استانداردهای بهداشت مواد غذایی که بسیاری از مشاغل در این بخش برای شهرت و موفقیت به آن تکیه می کنند، به دست آورد.

سیستم اسمز معکوس در هوافضا

صنعت هوافضا یکی از سریع ترین صنایع در حال توسعه امروزی است. با توجه به ماهیت صنعت هوافضا، یک سیستم بسیار دقیق برای کلیه امور مربوط به تولید و نظافت مورد نیاز است. این شامل اجزایی است که یک هواپیما را تشکیل می دهد.

برای رسیدن به استانداردهای بالای مورد نیاز، حجم بالایی از آب در سراسر بخش استفاده می شود. تمیز کردن یک هواپیمای تجاری تنها 4 بار در سال می تواند تا 13000 لیتر آب مصرف کند. پس از استفاده، این آب در زهکشی ریخته می شود و تمام مواد پاک کننده و کثیفی حاصل از فرآیند را با خود می برد.

اگر این به درستی مدیریت شود، مواد شیمیایی را می‌توان به‌درستی دور انداخت تا اینکه آن‌ها را شستشو داد. آب تحت یک فرآیند تمیز کردن مانند اسمز معکوس قرار می گیرد تا هر گونه باکتری را از بین ببرد و آن را برای استفاده مجدد مناسب کند. به این ترتیب آب می تواند دوباره به سیستم بازیافت شود تا دوباره استفاده شود.

آب شیرین کن صنعتی

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی در بخش داروسازی

بخش داروسازی از حجم بالایی از آب استفاده می کند و آن را هدر می دهد. این به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در تولید محصولات پزشکی برای استفاده انسان و حیوان است.

این بخش علاوه بر دارو، تولید محصولات شیمیایی مانند مواد شوینده را نیز پوشش می دهد که در طول فرآیند تولید و توزیع آنها به آب زیادی نیاز دارند.

پیاده‌سازی سیستم تصفیه فاضلاب می‌تواند به حذف مواد شیمیایی و باکتری‌ها از آب کمک کند و به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که مقدار کلی آبی را که استفاده می‌کنند کاهش دهند.

تولید آب تمیز خالص فقط برای کاهش مصرف حیاتی نیست، بلکه حصول اطمینان از حذف تمام باکتری‌ها و آلاینده‌های مضر هنگام بازیافت نیز ضروری است.

در غیر این صورت، خطر آلودگی متقابل با سایر محصولات وجود دارد. اصلاح خطاها می تواند پرهزینه باشد و تهدیدی برای سلامت و شهرت یک کسب و کار باشد.

انواع آب شیرین کن

چگونه می توان از دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی استفاده کرد؟

بخش لبنیات و کشاورزی به شدت برای استانداردهای بهداشتی تنظیم شده است. این به دلیل کنترل دقیق بیماری و حجم محصولی است که به عنوان غذا مانند شیر یا تخم مرغ استفاده می شود.

آب همچنین به عنوان بخشی از رشد و مدیریت محصولات کشاورزی، تمیز کردن و استریل کردن تجهیزات مزرعه و خنک کردن و ذخیره سازی محصولات تازه استفاده می شود.

در انگلستان، برای تولید یک سال شیر تقریباً 41 میلیارد لیتر آب لازم است. آب یک بخش ضروری برای حفظ سلامت گاو است، بنابراین آنها حجم بالایی از شیر با کیفیت خوب تولید می کنند.

بخشی از این حجم زیاد آب برای تمیز نگه داشتن سوله های لبنیات و جلوگیری از گسترش باکتری های مضر استفاده می شود. اگر باکتری ها پخش شوند و باعث بیماری شوند، اگر گله ای تحت تأثیر قرار گیرد، می تواند تأثیر فاجعه باری بر مزرعه داشته باشد.

با توجه به نگرانی‌های فزاینده در مورد پیشگیری از بیماری، هزینه نصب سیستم تصفیه آب می‌تواند بسیار بیشتر از آسیب‌های وارده به یک کسب‌وکار در صورت آلوده کردن دام‌ها توسط باکتری‌های مضر باشد.

سیستم‌های اسمز معکوس بخشی از یک راه‌حل تصفیه آب را تشکیل می‌دهند که می‌تواند برای مشاغل لبنی و کشاورزی ارزشمند باشد زیرا حضور باکتری‌های مضر و هزینه‌های کلی مورد نیاز برای تولید آب تمیز را در طول زمان کاهش می‌دهد.

تصفیه صحیح آب می تواند گل و لای و باکتری های مضر را از آب حذف کند که می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را در دام کاهش دهد و کیفیت محصول را بالا ببرد.

گزینه دیگر این است که آب را دوباره به تاسیسات بازیافت کنید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی در فرآیندهای صنعتی

کارخانه های تولیدی و صنعتی از حجم بالایی از آب به عنوان بخشی از فرآیندهای روزمره خود نه تنها برای تولید بلکه برای خنک کردن محصولات و تجهیزات استفاده می کنند.

همچنین برای تمیز کردن و نگهداری محصولات تخصصی به منظور حفظ سطح مورد انتظار سلامت و ایمنی استفاده می شود.

با توجه به حجم بالای مورد نیاز، کمبود آب اغلب برای کسانی که در بخش صنعتی هستند یک مشکل است.

از آنجایی که به طور مداوم به حجم بالایی از آب نیاز است، مناطق با کمبود مواجه می شوند. شرکت های آب نیز شناخته شده اند که هزینه های اضافی زیادی را برای قبوض برای استفاده انبوه از آب اعمال می کنند.

نصب تاسیسات تصفیه آب در یک کارخانه صنعتی می تواند به کاهش آسیب های زیست محیطی و هزینه های ناشی از فاضلاب کمک کند. همچنین از مشکل کمبود آب جلوگیری می کند و به شما امکان کنترل بیشتری بر روی آب خود می دهد.

واحدهای اسمز معکوس برای بخش صنعتی بسیار سودمند هستند. تمیز کردن آب آن را قابل استفاده مجدد می کند و سپس میزان آلودگی آب را محدود می کند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی پارساب

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

مزایای متعددی وجود دارد که دستگاه تصفیه آب صنعتی می تواند برای فرآیندهای صنعتی ارائه دهد و چرا یکی از بهترین سیستم های تصفیه آب است. مزایای پیاده سازی دستگاه تصفیه آب صنعتی عبارتند از:

 • محیطی
 • هزینه
 • بهداشت و ایمنی
 • نگهداری

اسمز معکوس یکی از سبزترین راه حل ها برای فاضلاب صنعتی است. این روش ناخالصی ها را جذب می کند و به شما امکان می دهد آنها را به درستی دفع کنید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی نیازی به استفاده از مواد شیمیایی مضر ندارد بنابراین فاضلاب خطرناک کمتری وجود دارد.

هزینه اولیه برای دستگاه تصفیه آب صنعتی برق است. سیستم های تصفیه آب مدرن انرژی کمی مصرف می کنند، بنابراین هزینه های عملیاتی نسبتاً پایین است.

از آنجایی که هیچ مواد شیمیایی خطرناکی مورد نیاز نیست، مزایای سلامت و ایمنی اجرای دستگاه تصفیه آب صنعتی بسیار زیاد است. سیستم‌های تبادل یونی مبتنی بر رزین سنتی از اسیدها و قلیایی‌های بسیار خطرناک استفاده می‌کنند که تهدیدی برای کسانی است که آن را مدیریت می‌کنند.

همچنین خطر نگهداری مواد شیمیایی در محل را محدود می کند و محیط کار ایمن تری را فراهم می کند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی یک واحد مستقل است که خود را حفظ می کند. خود تمیز می شود و نیاز به حداقل تعامل اپراتور دارد، فقط نظارت منظم.

بسته به عوامل مختلفی مانند کیفیت و کمیت آب وارد شده به سیستم تصفیه آب صنعتی، غشاها می توانند تا 2-3 سال دوام بیاورند.

زمانی که صحبت از اسمز معکوس به میان می‌آید زمان از کار افتادگی محدودی وجود دارد زیرا غشاها می‌توانند ظرف چند ساعت جایگزین شوند.